هر پژوهشی که شکل می‌گیرد باید هدف مشخصی از راهبردهای توسعه را دنبال کند

دسته: اخبار مرتبط
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۶ مهر ۱۳۹۹

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

هر پژوهشی که شکل می‌گیرد باید هدف مشخصی از  راهبردهای توسعه را دنبال کند

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تحقیق کشاورزی برای توسعه است و در واقع هر پژوهشی که شکل می‌گیرد باید هدف مشخصی از راهبردهای  توسعه را دنبال کند.

پژوهش باید هدف مشخصی از توسعه را دنبال کند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، کامبیز بازرگان در نهمین جلسه یاوران تولید در این استان تصریح کرد: انصافاً در مراکز تحقیقات درجه یک مثل فارس محققین در تراز اول دنیا حضور دارند و از آن طرف همکاران بخش اجرا در این استان در طول سال ها به دلیل تجارب خوبی که به دست آورده‌اند مدیریت کشوری را تغذیه کرده اند و این امر در استان های دیگر هم مشهود است اما کشاورزی ما در حد و اندازه این توان نیست چرا که به عنوان نمونه میانگین عملکرد گندم آبی کشور هنوز زیر پنج تن بوده ولی در کشورهای هم رده بالای هفت تن است.

وی بیان کرد: البته در تحلیل های به عمل آمده دلیل عمده این نقصان ، عدم هم افزایی بین ماست یعنی چرخ دنده تحقیقات در خودش می چرخد و چرخ دنده اجرا نیز در درون خودش می چرخد و این در حالی است که در دنیا برای هم افزایی و توسعه، مدلی که استفاده می شود و چندین کتاب و مقاله هم با همین موضوع نوشته شده “تحقیق کشاورزی برای توسعه” است و بدین ترتیب همکاران تحقیقاتی باید وقت بیشتری را با همکاران اجرایی بگذرانند  و این امر ،  اولویت اول ماست.

بازرگان با اشاره به اینکه طرح گندم بنیان ما را به هم وصل کرد و بایستی با یکدیگر کار کنیم گفت: در پروژه گندم بنیان همکاران تحقیقاتی باید با علم به محدودیت ها و معذوریت های همکاران اجرایی نسخه بدهند و همه باید برای حل مشکلات بخش کشاورزی کشور متمرکز بشوند، با علم به آن ها راه حل پیدا کنند، با هم به یک راه‌حل برسند و تا حصول نتیجه آن را پیگیری کنند مثلا باید تحلیل کنند عملکرد گندم چگونه است و فاصله تولید کشاورزان برتر با کشاورزان دیگر چقدر است.

وی تصریح کرد: دنیا به این نتیجه رسیده است که بخش مهمی از علم نزد بهره‌برداران است و با توجه به شرایط کشور و حساسیت تولید حتی یک دانه گندم را نباید از دست بدهیم.

بازرگان اظهار کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سال گذشته ۴۶ رقم را معرفی کرده است که این کار بسیار خوبی است اما معرفی رقم به تنهایی کافی نیست، زیرا باید علاوه بر معرفی رقم تمامی مراحل مختلف این رقم را مد نظر قرار دهیم.

وی ابراز کرد: در طرح یاوران تولید تمامی بخش‌های تحقیقاتی و تمامی بخش‌های اجرا در کنار هم و با همفکری و هم افزایی نسبت به شناسایی مشکلات اقدام و در پیدا نمودن راه حل جهت برطرف کردن چالش‌ها گام بر می دارند.

بازرگان بیان کرد: هم‌گرایی و تعامل میان دست‌اندر کاران طرح گندم بنیان یکی از اهداف مهم این پروژه در تمام استان‌های هدف و به خصوص در استان فارس بوده است.

 


نوشته شده توسط:علی رنجبری - 135 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹۲
برچسب ها: