خودکفائی برنج در ۴ سال آینده/ ارائه طرح مدیریت هوشمندسازی کشاورزی به دولت

دسته: اخبار مرتبط
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۱ آذر ۱۳۹۷

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا جهانسوز با تشریح طرح عملیاتی “بسیج همگام با کشاورز” که با هدف علمی سازی کشاورزی کشور از سال ۱۳۹۲ آغاز شده، اظهار داشت: طرح بسیج همگام با کشاورز در ۳۱ استان کشور  و ۸۰۰۰ روستا با تمرکز بر رفع شکاف عملکردی بین کشاورزان نمونه با سایر کشاورزان که در برخی از محصولات به بیش از ۲۰ برابر می رسد در حال اجراست. دراین طرح بیش از ۳۰۰۰ فارغ التحصیل کشاورزی بسیجی به عنوان مربی فعالیت دارند که قبل از حضور در روستا و راهنمایی کشاورزان، دوره های آموزشی تخصصی و تسهیل گری را طی نموده اند.

 وی در ادامه بیان داشت در حوزه پشتیبانی علمی و تخصصی از مربیان نیز پژوهشکده خودکفائی و امنیت غذایی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در حال تهیه و تدوین ۵۰ عنوان کتاب کاربردی در محصولات راهبردی و مزیت دار می باشد که از این تعداد تاکنون ۱۱ عنوان کتاب به چاپ رسیده و در این مراسم نیز ۵ عنوان کتاب جدید و دو دستنامه منحصر به فرد در محصولات راهبردی گندم و دانه روغنی کلزا رونمایی شد. مهمترین ویژگی این کتب استفاده از تجارب ارزشمند کشاورزان نمونه به عنوان فرماندهان بهره وری و کارشناسان خبره کشاورزی کشور می باشد.

افزایش بهره وری در بیش از ۲۰ هزار مزرعه تحت پوشش طرح

جهانسوز در خصوص اثربخشی طرح بسیج همگام با کشاورز اظهار داشت با اجرای این طرح در سال گذشته از بیش از ۱۱ هزار مزرعه تحت پوشش مهندسین بسیجی  گزارش افزایش عملکرد محصول به ثبت رسید و در سال جاری نیز با وجود وضعیت خشکسالی و کاهش نزولات جوی روند افزایش عملکرد محصول ادامه یافت و در حال حاضر در بیش از ۲۲ هزار مزرعه گزارش افزایش عملکرد محصول به ثبت رسیده است.

وی افزود: با کار ویژه ای که در ۶۰۰۰ هزار مزرعه  برنج در استان گیلان انجام شد بین ۸ تا ۳۰ درصد افزایش عملکرد محصول در هکتار گزارش گردیدکه امیدواریم با ادامه روند اجرای طرح در استان گیلان و همچنین در استان های مازندران و گلستان در ۴ سال آینده به خودکفائی در این محصول راهبردی دست یابیم.

در بحث انتقال دانش و اطلاعات به “ترویج تکثرگرا” معتقدیم

خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با تبریک فرارسیدن هفته وحدت و هفته بسیج به کلیه بسیجیان کشور خصوصا دست اندرکاران بخش کشاورزی، با توضیح اینکه برای تولید منابع و محتوا برای بهره برداران حوزه های مختلف کشاورزی کمبودی وجود ندارد اظهار داشت: یکی از روشهای انتقال دانش به کشاورزان تدوین دستنامه های تخصصی است که هم اکنون در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با علاقمندی بسیار زیاد و روحیه جهادی بر روی تهیه آنها کار می شود که امروز دو عنوان دستنامه در زمینه گندم و کلزارونمایی می شود که این منابع می تواند در ایجاد تغییر در فرهنگ و رفتار کشاورزان در ارتباط با چگونگی بهره برداری از منابع سودمند واقع شود.

وی افزود: سازمان تحقیقات آموزش وترویج کشاورزی نیز سالیانه ۱۰۰ دستنامه موضوعی- محصولی را برای بهره برداری کشاورزان تدوین و به دست آن ها می رساند.

رئیس سازمان بیان داشت: امیدواریم با همکاری سازمان بسیج مهندسین بتوانیم درخصوص کاربرد فضای مجازی، نرم افزار ها و اپلیکیشن های کشاورزی کارهای بیشتری را انجام دهیم، سازمان تحقیقات هم اکنون برنامه تکمیل تعداد ۱۰۰ اپلیکیشن در حوزه های کشاورزی را در دست تهیه دارد تا از این طریق محتوای اطلاعات کاربردی بیشتری را برای کشاورزان به ارمغان آورد.

 خاوازی با توضیح اینکه ما در بحث انتقال دانش و اطلاعات به “ترویج تکثرگرا” معتقد هستیم و در این زمینه و از همکاری بین عوامل دولتی و غیر دولتی استقبال می نماییم  بیان داشت از تعداد ۲۱۰۰ عضو هیات علمی سازمان تعداد ۱۰۰ متخصص برای انتقال اطلاعات به کشاورزان پیشرو انتخاب شده اند همچنین انتقال دانش به بهره¬برداران از طریق ۱۳۰۰ مرکز خدمات جهاد کشاورزی و ۱۰ هزار نفر مروجان مسوول پهنه مستقر در مراکز ادامه می یابد و با حضور خود در عرصه های تولیدی به رفع مشکلات کشاورزان کمک می نمایند.

ارائه سه طرح عملیاتی کشاورزی به دولت

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با تقدیر از همکاری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به توافق نامه همکاری که در شهریورماه سال جاری به امضای طرفین رسید اعلام کرد در راستای این توافقنامه خدماتی از قبیل ایجاد کانون های یادگیری در ۷۰۰۰ روستا، آموزش و توانمندسازی ۳۵۰۰ نفر از مهندسین کشاورزی به عنوان مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز،ایجاد شبکه مشاوره ای آنلاین ، تولید محتوای آموزشی کاربردی، تجهیز ۷۰۰۰ پایگاه مقاومت روستایی به کتابخانه های تخصصی کشاورزی و… به کشاورزان محترم ارائه خواهد شد.

 وی با توضیح  اینکه با اجرای این طرح در ۴ سال آینده ۴۰ هزار روستای کشور تحت پوشش ۱۵ هزار فارغ التحصیل کشاورزی بسیجی قرار خواهند گرفت بیان داشت سازمان بسیج مهندسین کشاورزی در راستای کمک به دولت سه طرح ” مدیریت هوشمند سازی کشاورزی کشور“، “طرح کاداستر اراضی کشاورزی کشور” و طرح “افزایش بهره وری اراضی کشاورزی ” را به دولت پیشنهاد داده است.


نوشته شده توسط:علی رنجبری - 102 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰۹
برچسب ها: