مدیریت سوسک چوبخوار درختان میوه

دسته: آخرین مطالب اضافه شده به سایت , مقالات علمی پژوهشگران مرکز
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

مدیریت سوسک چوبخوار درختان میوه

نگارنده:

صدیقه اشتری

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان مرکزی

پیش‌گفتار

خانواده سوسک های شاخک بلند   Cerambycidae از اهمیت خاصی برخوردار بوده و یکی از خانواده های نسبتا بزرگ راسته سخت بالپوشان می باشد.اکثر اعضای آن گیاهخوار می باشند و فقط یک گونه گالزا و چند گونه گوشتخوار در این خانواده شناسایی شده اند. تعداد گونه های این خانواده بیش از ۱۷ هزار گونه تخمین زده می شود حدود ۱۲۰۰-۱۰۰۰ گونه از این خانواده در منطقه پالئارکتیک حضور دارند و ایران نیز جزء این منطقه بوده و بیشتر متخصصین حدود ۲۰۰ گونه آن را مربوط به ایران می دانند.امروزه به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی  ، رها شدن باغ های آلوده ، عدم رعایت بهداشت باغات و ضعف درختان،شدت خسارت این آفت بیشتر شده است.

مقدمه

سوسک شاخک بلند درختان میوه که به نام سوسک سرشاخه خوار نیز نامیده می شود ،حشره ای سیاهرنگ با شاخک های بلند است که مرحله خسارتزای آن مربوط به لاروهای این حشره می باشد حشرات کامل از شهد گل ها و کمی از برگ تغذیه می کنند.آفتی پلی فاژ است و روی گیاهان خانواده رزاسه فعالیت می کند. در تمام مناطق میوه خیز کشور فعالیت دارد و یکی از آفات مهم درختان میوه سردسیری است. این سوسک علاوه بر ایران از جنوب شرقی ترکیه و عراق گزارش شده است .علاوه بر درختان میوه به در ختان بید، بلوط ، نارون، درختچه های به ژاپنی و نسترن نیز حمله می کند. این آفت در اصطلاح کشاورزان کرم ساقه خوارنامیده می شود. در

تمام کشور با درجه اهمیت اقتصادی زیاد انتشار دارد ودر نواحی دشت با رطوبت کم خسارت قابل توجه ایجاد می کند. لاروها به رنگ زرد روشن بوده و سر گردی دارند .از استوانه مرکزی چوب می خورند و به تدریج که رشد می کنند به قسمتهای قطورتر شاخه و تنه مهاجرت کرده و باعث خشک شدن درخت می گردند.

دانلود مقاله


نوشته شده توسط:admin - 142 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۳۷
برچسب ها: