انتشار باج افزار WannaCry باهدف آلودگی مراکز درمانی و دولتی

دسته: اخبار و تازه های فناوری اطلاعات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

انتشار باج افزار WannaCry باهدف آلودگی مراکز درمانی و دولتی

در روزهای اخیر باج افزاری تحت عنوان wannacrypt با قابلیت خود انتشاری در شبکه بسیاری از کشور ها شیوع یافته است. این حمله را می‌توان بزرگترین حمله آلوده نمودن به باج‌افزار تاکنون نامید. این باج‌افزار به نام‌های مختلفی همچون WannaCry، Wana Decrypt0r، WannaCryptor و WCRY شناخته می‌شود وهمانند دیگر باج‌افزار‌ها دسترسی قربانی به کامپیوتر و فایل‌ها را سلب کرده و برای بازگرداندن دسترسی درخواست ۳۰۰ دلار باج باج به صورت بیت کوین می نماید.
تمرکز اصلی این بدافزار روز سیستم‌های کامپیوتری فعال در سرویس‌های متعلق به بخشهای بهداشتی ( بیمارستان‌ها، مراکزدرمانی و … ) است که از جمله در انگلستان که بسیاری از بیمارستان‌ها را دچار مشکل کرده است.
باج‌افزار مذکور برای پخش شدن از یک کد اکسپلویت متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا به نام EternalBlue استفاده می‌کند که مدتی پیش توسط گروه shadowbrokers منتشر شد. این کد اکسپلویت از یک آسیب پذیری در سرویس SMB سیستم‌های عامل ویندوز با شناسه MS17-010 استفاده می‌کند. در حال حاضر این آسیب‌پذیری توسط مایکروسافت مرتفع شده است اما کامپیوتر‌هایی که بروزرسانی مربوطه را دریافت ننموده‌اند نسبت به این حمله و آلودگی به این باج‌افزار آسیب‌پذیر هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی از پسوندهایی که این باج افزار مورد هدف قرار میدهد عبارتند از :

.crt, .csr, .p12, .pem, .odt,.sqlite3, .sqlitedb, .sql, .accdb, .mdb, .dbf, .odb, .frm, .myd, .myi,.ibd, .mdf, .ldf,.cmd, .bat, .ps1, .vbs,.jsp, .php, .asp, .java, .jar, .class, .mp3, .wav, .swf, .fla, .wmv, .mpg, .vob, .mpeg, .flv, .wma, .mid, .m3u, .m4u, .djvu, .svg, .psd,.nef, .tiff, .tif, .cgm, .raw, .gif, .png, .bmp, .jpg, .jpeg, .iso, .backup, .zip, .rar,.tgz, .tar, .bak, .tbk, .bz2, .vmx, .vmdk, .vdi, .pdf,.rtf, .csv, .txt, .vsdx, .vsd,.edb, .eml, .msg, .ost, .pst,  .docx, .doc

ویروس کدهای باج افزار :
این باج افزار توسط آنتی ویروس کسپرسکی قابل شناسایی بوده و امکان پاکسازی آن وجود دارد و آن را بانام های زیر شناسایی می کند:

 • Trojan-Ransom.Win32.Gen.djd.Wanna.b
  Trojan-Ransom.Win32.Wanna.c
  Trojan-Ransom.Win32.Wanna.d
  Trojan-Ransom.Win32.Wanna.f
  Trojan-Ransom.Win32.Zapchast.i
  PDM:Trojan.Win32.Generic

توصیه های امنیتی :

 • بروز رسانی آنتی ویروس در سطح کل شبکه
 • محدود نمودن پورتهای مربوط به سرویس SMB در شبکه ۱۳۹و۴۴۵
 • تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به صورت روزانه و ذخیره سازی آن ها بر روی Tape Drive ها با استفاده از تکنولوژی WORM
 • فعال سازی قابلیت اسکن میل ها و وب سایت ها توسط دستگاههای UTM در لبه اینترنت
 • بروز رسانی تمامی سیستم عامل ها (در صورت عدم بروز رسانی حداقل وصله امنیتی MS17-010 بر روی سیستم ها نصب گردد)

نوشته شده توسط:admin - 147 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰۷
برچسب ها: